decembrie 2011
2011- anul in care am infrant demoni 🙂
pt mine anul 2011 a fost un an fabulos. nu-mi vin acum in minte decat intamplarile frumoase. a fost tot ce mi-a placut: calatorii, studii, concerte, carti, demoni infranti. a fost anul regasirilor si al [...]
noiembrie 2011
romanii sunt minunati. les roumains sont magnifiques. romanians are wonderful
v-a trecut prin cap sa dati pe google o cautare despre romani? e suficient sa tastati "romanii sunt" si va vor aparea completari incredibil de urate si descurajante: hoti, paduchiosi, tigani...nimic despre talentul, frumusetea si [...]
octombrie 2011
presa moare, dar nu se preda
acusi se face anul de cand, de bunavoie si nesilita de nimeni, gazduiesc pe blogul meu bannerul Cotcodacilor. si zau, daca am/au avut vreo pretentie! i-am cunoscut gratie Facebook-ului. mai exact, Adriana Popescu (editor la [...]
when Steve Jobs goes to heaven…ISmile…
sigur ca toata ziua azi s-a vorbit, scris, citit, amintit despre Steve Jobs. Steve Jobs vizionarul, rebelul, originalul, co-fondatorul Apple. si, nu stiu de ce, parca acum , toate lucrurile spuse despre cineva care nu [...]
„what God wants, God gets…”
am vazut zilele acestea stirea cu femeia care a murit in spital din cauza ca religia nu-i permitea transfuzia de sange. si mi-am amintit cum a fost intalnirea mea cu seful cultului "Martorii lui Iehova". prin [...]
septembrie 2011
„daca as spune cine a fost in spatele acelei mineriade, azi n-as mai vorbi cu tine!”
in Piata Victoriei venisera minerii. stateam in scara unui bloc, inca neterminat ( cel la care acum se afla BCR la parter) si ne uitam la forfoteala prin geam. ne-am dus in spatele blocului afara [...]
fara „tigan” si fara spatiu Schengen
doua lucruri m-au enervat f tare in ultimele zile: faptul ca Olanda si Finlanda se opun intrarii noastre in spatiul Schengen si decizia Academiei de a scoate din DEX cuvantul "tigan", la presiunea Consiliului National [...]
carti in iarba si free hugs
stiti cum e sa stai o zi la aer, intre copaci, alaturi de oameni destepti, fara griji, departe de lumea dezlantuita? sa mergi la pranz la lansarea volumului "Mic tratat de colorare a noptii" semnat [...]
vara ca niciodata
parca niciodata n-am dorit mai mult ca acum sa nu se mai termine vara. parca niciodata nu m-am bucurat de fiecare ploaie, de fiecare fosnet de frunze, de fiecare calatorie, asa cum am facut vara [...]
august 2011
povestile noastre din mare
marea nu este de fapt atat de mare. este ca o cutie care inchide amintiri. fiecare val care vine spre mal, ascunde sub el o clipa din trecut. pentru ca eu cred ca nu este [...]
Comentarii recente