„what God wants, God gets…”

am vazut zilele acestea stirea cu femeia care a murit in spital din cauza ca religia nu-i permitea transfuzia de sange. si mi-am amintit cum a fost intalnirea mea cu seful cultului "Martorii lui Iehova". prin 1990 si ceva, cand nu existau atatea surse de informare, bantuia zvonul ca stadionul mare urma sa gazduiasca un mare [...]

By | octombrie 3rd, 2011|De pe raft|2 Comments

printre carti

da, da, da! mergem la aeorobic si masaje, dar mai si citim. in anul ce tocmai se duse, am terminat jurnalul Constantei Buzea- Crestetul ghetarului. dincolo de marturiile unei femei triste, lipsita de aprecierea si respectul sotului Adrian Paunescu, jurnalul are o valoare extraordinara prin rememorarea unor intalniri cu mari scriitori. pur si simplu am [...]

By | ianuarie 14th, 2011|Cioburi, De pe raft|1 Comment

imagine there`s no heaven…

a trait in 40 de ani, cat altii intr-o suta. viata lui s-a consumat intens. a fondat una din formatiile rock legendare, si-a parasit sotia si fiul pt ca nu i-a putut rezista lui Yoko Ono, si-a pus in cap intreaga America afirmand ca formatia sa, The Beatles, este mai populara decat Iisus, 2 ani [...]

By | octombrie 8th, 2010|Cioburi, De pe raft|0 Comments

Stephen Hawking si cearta cu Dumnezeu

genialul Stephen Hawking a mai socat inca o data prin declaratiile sale, cu ocazia unui interviu pentru CNN. dupa ce a anuntat transant acum cateva luni despre o iminenta invazie a extraterestrilor, ilustrul fizician a spus ca teologia este inutila! in cea mai recenta carte a sa ,"The Grand Design", Hawking afirma ca "Gravitatia si [...]

By | septembrie 13th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|5 Comments