Visul cu Ionut

Nu obisnuiesc sa-mi povestesc visele si nici sa le caut o conexiune cu ce mi se intampla in realitate. Asa cum n-as fi povestit visul avut sambata noaptea, visul care m-a trezit din somn aproape ingrozita. L-am visat pe Ionut, baiatul cazut prada maidanezilor. Sigur ca nu l-am cunoscut decat din pozele de dupa viata [...]

By | septembrie 17th, 2013|Cioburi|0 Comments

fara „tigan” si fara spatiu Schengen

doua lucruri m-au enervat f tare in ultimele zile: faptul ca Olanda si Finlanda se opun intrarii noastre in spatiul Schengen si decizia Academiei de a scoate din DEX cuvantul "tigan", la presiunea Consiliului National pt Combaterea Discriminarii. o prietena stabilita de vreo 20 de ani in Germania ma intreba de ce sunt asa pornita [...]

By | septembrie 24th, 2011|Puzzle|0 Comments

intru in greva:inchid televizorul!

nu stiu de ce am senzatia tot mai puternica uitandu-ma la tv,ca noi traim asa, o revolutie/revolta continua. nu trec 2 zile sa nu vad imagini de la vreun miting, actual sau imagini de arhiva. orice, numai sa  nu treaca jurnalul fara un asemenea eveniment. am impresia ca in sumarul stirilor, la o anumita pozitie [...]

By | octombrie 26th, 2010|Cioburi|4 Comments

Adelin reloaded

in urma cu 3 saptamani scriam ca Adelin Petrisor, mai in gluma, mai in serios, dadea un anunt pt cautarea unui job. astazi, am vazut o stire care m-a bucurat cu adevarat: Jurnalistul Adelin Petrisor va lucra, de la 1 septembrie, la Stirile TVR, unde va fi corespondent special, a anuntat, joi, Rodica Culcer, Directorul [...]

By | august 25th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|3 Comments

cand sa NU-ti para rau ca ai plecat din presa…

...cand citesti asta ...daca vezi o astfel de stire ...in cazul in care credeai ca asa ceva nu se poate intampla e suficient ?

By | martie 25th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments