Blog

/Blog

aprilie 2011

marea regasire

By | aprilie 16th, 2011|Categories: Cioburi, De pe raft|Tags: , , , , , , |

totul a inceput cu o poza postata de un fost coleg pe facebook, la aniversarea a nu stiu cati ani de la infiintarea Jurnalului National. tineri, entuziasti, la inceput de drum. recunoasteti cateva personaje?  Sandra [...]

martie 2011

undisclosed desires…

By | martie 26th, 2011|Categories: Cioburi, De pe raft|Tags: , |

de ce zambim ?

By | martie 12th, 2011|Categories: Cioburi|Tags: , , , , |

mai multe persoane imi spun acelasi lucru: de ce zambesti atat de rar? prima oara am luat-o ca pe un mod de a aborda o discutie, a doua oara - ca pe o coincidenta. dar [...]

februarie 2011

in soapta, pe strada lui Paler

By | februarie 27th, 2011|Categories: Cioburi, Pe fereastra|Tags: , , , , , |

ieri, iesind sa fac niste cumparaturi, am dat intamplator peste placuta memoriala unde a trait Octavian Paler in ultimii ani. casa se afla la nici 100 de m de biroul meu, in zona Garii de [...]

un homeless citea o carte

By | februarie 17th, 2011|Categories: Cioburi, Pe fereastra|Tags: , , , |

ieri dupa masa, in eternul aglomerat autobuz 300, un homeless, asezat comod pe un scaun, CITEA dintr-o carte. se rupsese total de zgomotul din jur si se cufundase in lectura. inainte de a cobori, si-a [...]

puterea socializarii

By | februarie 16th, 2011|Categories: Cioburi, Pe fereastra|Tags: , , , , , |

cu riscul de a ma repeta, iata dovada ca am avut ceva dreptate : Facebook "dicteaza" soarta natiunilor Lumea se cutremura. Egiptul si Tunisia au protestat, Algeria, Iordania, Sudan, Syria si Yemen se clatina sub [...]

instantaneu de Valentine`s Day

By | februarie 14th, 2011|Categories: Cioburi, Pe fereastra|Tags: , , , , , |

aceste fotografii le-am facut in ziua cand tinerii romani isi spuneau emotionati "te iubesc" si isi imparteau inimioare rosii din plus, incercand sa imite scene din filmele ieftine americane. intr-o statie de autobuz, pe la [...]

hashtag-uri si earworm-uri

By | februarie 10th, 2011|Categories: Cioburi, Pe fereastra|Tags: , , , , |

am senzatia din ce in ce mai acuta ca traim tot mai putin in real. ca ne indepartam de problemele cu adevarat importante focalizandu-ne pe fake-uri. cream hashtag-uri din dorinta vie de a comunica si [...]

valoarea „activelor” unei retele de socializare

By | februarie 3rd, 2011|Categories: Cioburi, Pe fereastra|Tags: , , , , , |

update la postul anterior: am citit astazi stirea aceasta si nu am putut sa nu fac o conexiune si sa incep sa inteleg de ce poate fi atat de valoroasa o retea de socializare si care este motivul [...]

reteaua de socializare

By | februarie 2nd, 2011|Categories: Cioburi, De pe raft|Tags: , , , , , , , , |

am vazut fimul The Social Network. povestea crearii Facebook-ului. acum cativa ani, FB era asociat cu pitzi si pusti dornici de aventuri. in ultimii 2 ani a cunoscut o dezvoltare rapida in intreaga lume, reusind [...]