Cine nu a iubit

"The True Love" by Elena Kotliarkerrker În căminul în care stăteam, erau şobolani mari. Îi vedeam cum mişunau prin gunoaiele din curtea interioară, iar la lumina lunii păreau nişte pisici grase. Pe holuri era întuneric, mergeam la baie cu frica să nu ne iasă vreunul în cale. Lăsam uşa deschisă la cameră şi [...]

By | martie 28th, 2014|Puzzle|6 Comments

in soapta, pe strada lui Paler

ieri, iesind sa fac niste cumparaturi, am dat intamplator peste placuta memoriala unde a trait Octavian Paler in ultimii ani. casa se afla la nici 100 de m de biroul meu, in zona Garii de Nord...si eu habar n-am avut. Octavian Paler a fost unul din idolii adolescentei mele. iar eu in ultimii ani parca [...]

By | februarie 27th, 2011|Cioburi, Pe fereastra|3 Comments

in mintea fiicei mele

Nu sti sa apreciezi cva pana nu-l pierzi | Blog de zi cu zi. asta e blogul fiicei mele, care a fost foarte afectata de pierderea cuiva drag si s-a exprimat sensibil, in limbajul telegrafic al mess-ului. Nu stii sa apreciezi cva pana nu-l pierzi Si ma refer la "cineva" pentru ca pentru mine era [...]

By | octombrie 10th, 2010|Cioburi|1 Comment

povesti despre gazetari

Motto:                                                                                                                                                                         This is the way that we love, Like it's forever. To live the rest of our life, But not together ( MIKA, Happy ending) era prin 1993. Cristoiu daduse lovitura cu Evenimentul Zilei. devenise varful de lance al presei romanesti. orice ziarist si-ar fi dorit sa fie angajat acolo. se formase o echipa de [...]

By | august 10th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|6 Comments

Adevarata dragoste prefera soapta

Exista un risc al vorbelor frumoase. Sa ne obisnuim cu ele si sa le repetam din rutina. In loc sa iubim, ne declaram iubirea. Iar acest risc este si mai grav cand totul decade in retorica de circumstanta. Nu cred in cei care isi vocifereaza dragostea pe toate raspantiile. Poate ma insel, dar am fost [...]

By | mai 7th, 2010|Cioburi, De pe raft|0 Comments

knocking on heaven door…

pentru  cei care inca nu s-au regasit, pentru cei care au indoieli, pentru cei care s-au saturat sa dea fara sa primeasca nimic, pentru toti repetentii la dragoste, toleranta si prietenie, pentru cei scarbiti de lasitate, pentru cei dezamagiti, pentru cei parasiti, pentru cei nemultumiti, pentru toti cei indecisi dar care mai cred ca inca [...]

By | aprilie 2nd, 2010|Cioburi, De pe raft|0 Comments