mai 2013
Reteta Crespi
Localitatea Crespi d'Adda a fost construita de la zero in 1878 de industriasul Crespi, populata cu oameni saraci din sudul Italiei si a servit exclusiv uzina de textile cu acelasi nume. Fiecare casa avea gradina [...]
aprilie 2013
Mamma Italia
Niciodata n-am avut in vreo tara straina sentimentul de acasa asa cum il am in Italia. Si nu pentru ca as gasi vreo asemanare cu Romania. Ci pentru atmosfera calda, de familie. Vanzatorii se poarta [...]
Tablou cu doua maini
un bunic cu doua nepotele gemene in autobuz. le ducea la gradinita. una din ele avea parul ciufulit, iar bunicul incerca sa i-l indrepte mangaind-o pe crestet. cealalta, neciufulita, se uita si astepta cu ochii [...]
Reciclatorii
Dimineata devreme, frig. In autobuz urca doi barbati imbracati cu haine ponosite, ca la tara. Fiecare cara cate un sac mare, plin cu sticle de plastic. Unul din ei tinea de mana un baietel de [...]
martie 2013
Mucenici si popcorn
Cu mainile cu care ieri, de Ziua Femeii, tinea mirosind freziile, azi dimineata framanta aluatul pentru mucenici. Dupa amiaza, mainile se odihneau. In fiecare an, mama isi aminteste un 9 martie din copilarie, cand s-a [...]
8 ostenit
Nu pentru ca faci fericite 8 persoane doar fiindca existi. Nici pentru cele 8 iubiri si 8 dezamagiri. Nu pentru ca poti schita zilnic 8 feluri de zambet fara sa se vada cele 8 lacrimi. [...]
ianuarie 2013
Pietrele tari
Parintii tin ascunse cateva suferinte. Asa cum si noi, odata deveniti parinti, tinem tainuite fata de copii intamplari ce ne-au ranit. Cand ies la iveala, iti dai seama ca nu rusinea a fost cea care [...]
Daca sfintii ar fi fumat
Oare sfintii ar fi fumat? Da, tigari lungi si mentolate. Cu filtru. Apostolii si-ar fi rasucit tigari, chiar si Isus ar fi fumat si el cu ei. Sfintii Luca si Matei ar fi calcat desculti [...]
Acasa
Parintii mei s-au mutat de Acasa, din Timisoara, si au reconfigurat oarecum ceea ce au avut. Cand merg la ei, nu am repere materiale din copilarie, locurile cu istoriile lor le-am pastrat in minte. Si [...]
decembrie 2012
Anul-pandantiv
Nu e rau sa-ti faci o analiza SWOT la sfarsit de an, cu bune si rele, ca sa vezi de unde ai pornit si unde ai ajuns, unde ai facut bine si unde ai gresit. [...]
Comentarii recente