vara asta e…social media :)

parca nicio vara nu a fost asa de plina de evenimente cum e vara aceasta: concerte, festivaluri, targuri, expozitii, spectacole, evenimente urbane. totul in Bucuresti. in fiecare week-end ai de ales. si ceea ce imi place si mai mult este faptul ca parca si oamenii sunt mai altfel, primesc toate acestea cu interes. la toate [...]

By | iulie 2nd, 2011|Cioburi, Pe fereastra|1 Comment

exista viata in online

Women in Web, editia a 2-a. circa 200 participanti. 95 % femei. "Sa ridice mana cine nu are cont pe Facebook", a provocat Sandra Pralong sala. nimeni nu a ridicat mana. puterea online-ului, a retelelor de socializare este in plina expansiune. de fapt, pe parcursul conferintei toata lumea era cu nasul in gadget-uri, transmitand in [...]

By | iunie 18th, 2011|Cioburi|1 Comment

puterea socializarii

cu riscul de a ma repeta, iata dovada ca am avut ceva dreptate : Facebook "dicteaza" soarta natiunilor Lumea se cutremura. Egiptul si Tunisia au protestat, Algeria, Iordania, Sudan, Syria si Yemen se clatina sub puterea retelelor sociale. Unii spun ca Facebook si Twitter reprezinta motorul acestor revolutii. Altii spun ca retelele sociale sunt irelevante [...]

By | februarie 16th, 2011|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments

reteaua de socializare

am vazut fimul The Social Network. povestea crearii Facebook-ului. acum cativa ani, FB era asociat cu pitzi si pusti dornici de aventuri. in ultimii 2 ani a cunoscut o dezvoltare rapida in intreaga lume, reusind sa inlature eticheta de "site ieftin de agatat". secretul, cred, a constat in reinventarea permanenta. Mark Zuckerberg, fiind tocmai atat [...]

By | februarie 2nd, 2011|Cioburi, De pe raft|5 Comments

Mile- 5 luni si 35 de ani

ne-ai tras tzeapa, ziarist in vremuri interesante ce esti! in loc sa sa dam navala peste tine sa bem un pahar , poate undeva in Muntenegru, tu ai plecat. in eternitate. pai de ce sa te mai intorci? si prins cu treburile astea inalte, nu mai tii cont de numaratoarea pamanteana. iti spun eu : [...]

By | august 23rd, 2010|Cioburi, De pe raft|0 Comments

un sarb pe cinste

o stire care m-a dat complet peste cap astazi :"Jurnalistul Mile Cărpenişan este în comă, în urma unui şoc septic şi a unui blocaj renal, şi are nevoie urgentă de o transfuzie de sânge din grupa A2 pozitiv. Timişorenii sunt rugaţi să doneze sânge. Mile este internat la Spitalul Judeţean Timişoara, bd. Iosif Bulbuca nr. [...]

By | martie 19th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments

facebookul ce-mi place !

recunosc ca nu am fost un fan Facebook, insa prea se vorbea in jurul meu de acest fenomen de socializare ca sa nu incerc si eu. intr-adevar, da, am regasit f multi fosti colegi, prieteni plecati din tara, de care nu mai aflasem nimic vreo 15 ani, risipiti acum in colturile lumii. excluzand tot felul [...]

By | martie 16th, 2010|Cioburi|3 Comments