Înviere şi benzină

Pe atunci nu erau biserici în fiecare cartier şi nu prea aveai lumină. Oamenii ţineau tradiţiile de Paşti acasă, vopseau ouă si frământau cozonacii grăbiţi. Pe atunci se lucra şi sâmbătă şi luni, a doua zi de Paşti. Pe atunci nu erau multe restaurante. Oamenii nu aveau multe variante pentru a se bucura şi celebra [...]

By | aprilie 20th, 2014|Cioburi|0 Comments

Coloane de lumina

By | aprilie 20th, 2014|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments

„He is not here- for He is risen”

un prieten vechi,vechi, vechi mi-a facut bucuria de a-mi trimite niste poze , pe care le-a facut ieri la mormantul lui Isus. "am fost ieri dimineata la slujba de Inviere intr-un loc frumos de-ti vine sa petreci acolo cel putin prima parte a eternitatii: o gradina din apropierea Orasului Vechi din Ierusalim, unde unii spun [...]

By | aprilie 5th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments

povestea ziaristei care s-a retras la manastire

"Slujba de la miezul noptii In toamna anului 1995, ma bucuram de cateva luni de vacanta, inainte de a ma angaja, dupa absolvirea facultatii. Eram in Sfantu-Gheorghe (Covasna), la sora mea, Codruta, si-mi petreceam timpul cu ea si cu prietenele ei, care devenisera de multa vreme si prietenele mele. Cu ele si cu sora mea [...]

By | aprilie 3rd, 2010|Cioburi, De pe raft|0 Comments

„Gache: Mai putem o dată? „

cineva imi spunea aici, pe blog, ca, in ultima vreme scriu numai lucruri triste. nu este intentionat. scriu ceea se intampla. si ce sa fac , daca s-au intamplat mai putine lucruri vesele ? iar cazurile celor care au nevoie de ajutor trebuie popularizate. pentru ca eu  cred ca internetul, prin infinitele sale variante de [...]

By | aprilie 2nd, 2010|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments