Concursul „Amanţii în căutarea unui titlu” reloaded (avem juriu cu scriitor!)

Irene Sheri, "Cafe romance" (pinterest.com)                  Credeaţi că aţi scăpat de concursul pentru căutarea celui mai bun titlu pentru cartea cu amanţi? Aşa-i că pentru o clipă v-aţi gândit că am uitat de el? Neah, nici nu ştiţi ce urmează! :D Aşadar, o precizare se cuvine: termenul limită al concursului este 5 august, [...]

By | iulie 15th, 2014|Evenimente/Media, Transferuri de personalitate|52 Comments

„Prospect de femeie“ de Ana Barton sau întoarcerea cititorului în sine

             Pe Ana Barton o citesc de ceva vreme de pe Catchy. Apoi pe blogul ei, ce poartă "eticheta": "Inimă roşie cu lapte dulce". Sună ca o reţetă a fericirii, a alinării după o zi grea. Iei un pic din borcan şi trece. Acum i-am citit şi cartea, pe care a [...]

By | iunie 10th, 2014|Discuţii de suflet|1 Comment

Despre „Cimitirul” lui Teleşpan şi despre nişte prieteni gay

          Am terminat de citit "Cimitirul" lui Teleşpan. Au fost multe pagini la care am râs. Dar gustul final nu e tocmai roz. Te pune pe gânduri. Sunt pasaje de o tristeteţe tulburătoare. Mă refer mai ales la cele cu evocările din copilăria eroului, relaţia cu tatăl lui, abuzurile repetate care [...]

By | iunie 8th, 2014|Discuţii de suflet|6 Comments

Simona Tache si Mihai Radu, follow- up la bataile in dialog dintre sexe

Ca Simona Tache si Mihai Radu, ziaristi la "Catavencii", au scos o carte cu articolele scrise in tandem la rubrica "Batai in dialog", se stie deja. "Femeile vin de pe Venus, barbatii de la baut". Au fost solicitati sa dea interviuri, sa povesteasca despre cum si de ce le-a venit lor sa faca un duel [...]

By | ianuarie 20th, 2014|Discuţii de suflet|0 Comments

INDEFINITUS

I se părea că troleibuzul se mişcă precum un melc. Burduful scârţâia la fiecare cotitură întinzându-se ca un acordeon. În staţia Gării de Nord s-a strâns cu un oftat. Melania coborî grăbită. Se întunecase cu un aer rece şi umed. În gară, miros de tutun şi de cărbuni încinşi. Panoul de plecări-sosiri nu funcţiona, iar [...]

By | noiembrie 4th, 2013|Puzzle|3 Comments

Diamante slefuite

Tatalui meu i-a placut mereu sa scrie. De la el am mostenit placerea scrisului si curiozitatea gazetarului ce aveam sa devin. De cand a iesit la pensie, tata e preocupat de gasirea radacinilor familiei. Astfel s-au concretizat doua nuvele, pe care si le-a printat pe coli A4 si le-a impartit rudelor si oamenilor din locurile [...]

By | mai 19th, 2013|De pe raft, Puzzle|4 Comments

Moștenirea

Îmi povestea tata despre bunici cum s-au dus, tăcuți, fără să deranjeze pe nimeni. Fie că au plecat subit sau și-au purtat cu demnitate suferința. Mi-a povestit tata și cât de săraci au fost și lipsiți de carte, dar prezenți la datorie în război, fără să ceară nimic în schimb și lăsând bucăți de carne. [...]

By | decembrie 22nd, 2012|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments

„92 de povesti cu carti” si foamea de senzatii (cartea care te face sa iubesti Cartea)

Recunosc, am asteptat cartea "92 de Povesti cu Carti" de Stefan Caraman cu putina nerabdare. Cartea vine dupa romanul "Scrisori catre Rita" , care nu te poate lasa indiferent, am scris aici si aici despre experienta. Ma gandeam ce va mai putea scrie autorul si cum se va pozitiona el in arealul pe care si [...]

By | noiembrie 16th, 2012|De pe raft|5 Comments

femeia de pe Venus si barbatul de pe Marte

Stateam in picioare in semiobscuritatea camerei si ne priveam in tacere. Ne uitam ochi in ochi zambind. Deasupra capetelor noastre se afla cate o carte care se rasfoia singura fara fosnet. Erau scrise acolo toate iubirile si toate despartirile. Cartile se citeau singure. Pe noi nu ne interesa. Eram ultimii din speciile noastre: femeia de [...]

By | noiembrie 1st, 2012|Puzzle|0 Comments

SCRISORI CATRE RITA- cartea cu o mie de trairi

de obicei scriu imediat despre ceva ce mi-a placut sau m-a impresionat. pentru ca, de fapt, este vorba despre punti care se creeaza si imi place sa le pastrez scriind despre ele. dar despre asta n-am putut sa scriu imediat. de cate ori am vrut sa o fac, imi ziceam "lasa, un pic mai incolo". [...]

By | august 24th, 2012|De pe raft|7 Comments