o provocare numita „SCRISORI CATRE RITA”

‎"Vreau să am curaj să fiu slab, să întorc capul după un zâmbet şi nu după umbre. Să mă recunoască lumea pe stradă fără să ştie cine sunt, doar după mers şi atitudine, să mă strecor prin mulţime şi asta să fie calitatea mea cea mai mare. Să se facă pârtie când trec şi nu [...]

By | aprilie 28th, 2012|Cioburi, Pe fereastra|2 Comments

homelessi citind carti

femeia din poza locuieste mai mult pe strazi. in zona Casin. din mila oamenilor. duminica dupa amiaza, statea asezata, cu o paine alaturi, si citea dintr-o carte. nu este singura persoana fara adapost pe care o vad lecturand pe unde apuca...priviti si panoul din dreapta imaginii. parca subliniaza si mai bine drama.

By | iunie 9th, 2011|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments

un homeless citea o carte

ieri dupa masa, in eternul aglomerat autobuz 300, un homeless, asezat comod pe un scaun, CITEA dintr-o carte. se rupsese total de zgomotul din jur si se cufundase in lectura. inainte de a cobori, si-a bagat grijuliu cartea cu coperti soioase intr-o punga cu carpe si a privit cateva secunde visator pe geam... dupa ce [...]

By | februarie 17th, 2011|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments

normalitatea de a fi apreciat

cartea lui Adelin Petrisor,Razboaiele mele, se afla in topul vanzarilor editurii Polirom. dupa "botezul" in Bucuresti, cartea a fost lansata si la universitatea din Iasi, unde Adelin a fost tratat ca o adevarata personalitate, asa cum merita . studentii au fost atat de numerosi incat nu au avut loc in sala ce a gazduit evenimentul , iar posturile locale s-au [...]

By | octombrie 20th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|3 Comments

anul lui Adelin

"Pentru o colega din vremurile bune", mi-a scris Adelin pe cartea pe care si-a lansat-o in seara asta la Clubul Taranului. cat am fost acolo, chiar am avut senzatia ca traiesc din nou "vremurile bune din presa de aur", alaturi de prieteni, fosti si actuali antenisti, sefi, reporteri, operatori, producatori. "Razboaiele mele" este o colectie [...]

By | septembrie 23rd, 2010|Cioburi, Pe fereastra|4 Comments

razboaiele lui Adelin

Adelin Petrisor e unul din cei mai buni jurnalisti si ,mai mult,  a reusit performanta de a se detasa de politica, facand ceea ce trebuie sa faca un jurnalist- sa transmita stiri de oriunde e nevoie pt a ne informa! in pauza pe care a avut-o pana la angajarea la TVR, Adelin nu a stat [...]

By | septembrie 16th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|5 Comments

Stephen Hawking si cearta cu Dumnezeu

genialul Stephen Hawking a mai socat inca o data prin declaratiile sale, cu ocazia unui interviu pentru CNN. dupa ce a anuntat transant acum cateva luni despre o iminenta invazie a extraterestrilor, ilustrul fizician a spus ca teologia este inutila! in cea mai recenta carte a sa ,"The Grand Design", Hawking afirma ca "Gravitatia si [...]

By | septembrie 13th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|5 Comments

cand ziaristul se intoarce de pe front

de o saptamana, Sorin Bogdan isi publica pe blog jurnalul de razboi din timpul perioadei sale de corespondent special in Belgrad. probabil ca, daca Sorin ar fi fost  ziarist intr-o alta tara, toate aceste povestiri s-ar fi concretizat rapid intr-o carte . mai ales ca s-a dorit a fi un proiect de echipa: "in primavara [...]

By | aprilie 13th, 2010|Cioburi, De pe raft|0 Comments