Maria va multumeste

Ma bucur ca, datorita lui Adelin,  am contribuit si eu putin la salvarea ingerasului. Maria va mulumeste.

By | octombrie 5th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|1 Comment

vreau la TED !

toamna aceasta este plina de evenimente care strang laolalta multi oameni destepti. nu stiu cum am facut , ce am facut  ca l-am pierdut pe Robin Sharma, guru in leadership. chiar voiam sa-l cunosc personal. i-am citit din carti si ii urmaresc activitatea. ei, dar nici nu ma gandesc sa pierd conferintele TEDxBucuresti din 15 [...]

By | octombrie 3rd, 2010|Cioburi, Pe fereastra|5 Comments

Herta Muller dincolo de geamul deformat al realitatii

am tot vrut sa scriu despre Herta Muller , care a fost zilele trecute la Bucuresti intr-un dialog memorabil cu Gabriel Liiceanu. n-am apucat si a fost bine pt ca intre timp au aparut comentariile specialistilor, nu profani ca mine. si mi-au intarit convingerea ca femeia asta chiar  nu a luat degeaba Premiul [...]

By | octombrie 2nd, 2010|Cioburi, Pe fereastra|3 Comments

Conferinţele TEDxBucharest

un eveniment pe care nu as vrea sa-l ratez,semnalat de Cristi Sutu. Conferinţele TEDxBucharest.

By | septembrie 29th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|1 Comment

anul lui Adelin

"Pentru o colega din vremurile bune", mi-a scris Adelin pe cartea pe care si-a lansat-o in seara asta la Clubul Taranului. cat am fost acolo, chiar am avut senzatia ca traiesc din nou "vremurile bune din presa de aur", alaturi de prieteni, fosti si actuali antenisti, sefi, reporteri, operatori, producatori. "Razboaiele mele" este o colectie [...]

By | septembrie 23rd, 2010|Cioburi, Pe fereastra|4 Comments

arme si flori

inca un regret pe acest an: n-am ajuns la concertul din seara asta la GUNS N`ROSES de la Romexpo.sigur canta si asta:

By | septembrie 21st, 2010|Cioburi, Pe fereastra|1 Comment

razboaiele lui Adelin

Adelin Petrisor e unul din cei mai buni jurnalisti si ,mai mult,  a reusit performanta de a se detasa de politica, facand ceea ce trebuie sa faca un jurnalist- sa transmita stiri de oriunde e nevoie pt a ne informa! in pauza pe care a avut-o pana la angajarea la TVR, Adelin nu a stat [...]

By | septembrie 16th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|5 Comments

dr Enescu- omenia in halat

o stire imbucuratoare despre externarea a 2 dintre bebelusii arsi in nenorocirea de la Maternitatea Giulesti. sunt convinsa ca acest lucru se datoreaza dr Dan Mircea Enescu, seful Spitalului "Grigore Alexandrescu", un profesionist si de-o omenie pe care ar trebui sa o ia drept exemplu toti medicii care nu stiu decat sa se [...]

By | septembrie 16th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|1 Comment

Stephen Hawking si cearta cu Dumnezeu

genialul Stephen Hawking a mai socat inca o data prin declaratiile sale, cu ocazia unui interviu pentru CNN. dupa ce a anuntat transant acum cateva luni despre o iminenta invazie a extraterestrilor, ilustrul fizician a spus ca teologia este inutila! in cea mai recenta carte a sa ,"The Grand Design", Hawking afirma ca "Gravitatia si [...]

By | septembrie 13th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|5 Comments

iluzia comunicarii

Cea mai mare problemă în comunicare este iluzia că aceasta a fost îndeplinită,  spunea George Bernard Shaw am impresia ca iluzia aceasta o traiesc si actualii guvernanti care, de un timp incoace, nu mai apeleaza la purtatori de cuvant, comunicatori, specialisti in PR  ca sa-si transmita mesajele. toti ministrii, in frunte cu primul-ministru, ies toata [...]

By | septembrie 9th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|4 Comments