Interviu cu Stefan Caraman: „Acolo unde valoarea exista, mai deveme sau mai tarziu, devine vizibila, nu tine cont de zgomote „

Am mai spus ca exista subiecte de care nu m-as plictisi sa le vad in ziare, la tv. Persoane care au ceva de spus si stiu sa se exprime. Cartile care se rescriu singure dupa lectura si se citesc dandu-se din mana in mana. Acte de cultura de tip happening, pentru ca nu exista artist [...]

By | mai 24th, 2013|Discuţii de suflet|2 Comments

Cartile vii de la Gaudeamus

Dupa atatia ani de targ de carte, au ramas aceleasi repere: editurile de renume si-au adjudecat un loc la parter, celelalte insirandu-se cuminti pana la ultimul nivel sub cupola Romexpo. La fel se disperseaza si vizitatorii (multi si multi tineri). In aglomeratie m-am mai ciocnit de Liiceanu, Patapievici, Paleologu, Marius Oprea...Lansari, promotii, cartea tiparita invinge [...]

By | noiembrie 25th, 2012|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments

„92 de povesti cu carti” si foamea de senzatii (cartea care te face sa iubesti Cartea)

Recunosc, am asteptat cartea "92 de Povesti cu Carti" de Stefan Caraman cu putina nerabdare. Cartea vine dupa romanul "Scrisori catre Rita" , care nu te poate lasa indiferent, am scris aici si aici despre experienta. Ma gandeam ce va mai putea scrie autorul si cum se va pozitiona el in arealul pe care si [...]

By | noiembrie 16th, 2012|De pe raft|5 Comments

SCRISORI CATRE RITA- cartea cu o mie de trairi

de obicei scriu imediat despre ceva ce mi-a placut sau m-a impresionat. pentru ca, de fapt, este vorba despre punti care se creeaza si imi place sa le pastrez scriind despre ele. dar despre asta n-am putut sa scriu imediat. de cate ori am vrut sa o fac, imi ziceam "lasa, un pic mai incolo". [...]

By | august 24th, 2012|De pe raft|7 Comments

o provocare numita „SCRISORI CATRE RITA”

‎"Vreau să am curaj să fiu slab, să întorc capul după un zâmbet şi nu după umbre. Să mă recunoască lumea pe stradă fără să ştie cine sunt, doar după mers şi atitudine, să mă strecor prin mulţime şi asta să fie calitatea mea cea mai mare. Să se facă pârtie când trec şi nu [...]

By | aprilie 28th, 2012|Cioburi, Pe fereastra|2 Comments