Primul şi ultimul dans

       Nu ştiu cum s-a întâmplat să facem împreună Revelionul anul trecut. Că doar ne ştiam de vreo 20 de ani, de când, păşind sfioasă pe holurile televiziunii Antena 1, ţi-am văzut faţa zâmbăreaţă. Aveam să descopăr că aşa o aveai mai mereu. Şi nu ne trecuse prin cap în 20 de ani [...]

By | decembrie 7th, 2014|Discuţii de suflet|0 Comments

o amiaza pe care mi-o mai doresc

ieri, o zi de vara frumoasa. asteptam. masina opreste la 12 fix in dreptul meu. urc si vad doi ochi senini si un zambet. pe Victor il stiam de pe vremea cand lucram in Antena, iar el impartea biroul ( pe care si acum il imparte. ca de-aia imi plac mie oamenii care nu se [...]

By | iulie 23rd, 2011|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments

„supravietuirea meseriei din tine”

Plecasem de-acasă cu gânduri mari, vedeam, aşa cum scria Borges,ca meseria de gazetar poate să însemne împlinirea unui destin romantic, lumea îmi stătea la îndemână tocmai pentru că-mi era atât de străină şi de rece, puteam s-o cuceresc fie şi numai de teamă să nu mă cucerească ea pe mine, şi atunci când reporterul şi-a [...]

By | iulie 29th, 2010|Cioburi, De pe raft|4 Comments