a bit of Einstein

alerg mereu dupa timp, iar timpul ma alearga pe mine. nu e decat acest efort permanent de a regla defazajul. nu-mi pare rau cand mi se intampla lucruri, ci imi pare rau cand se intampla prea tarziu sau prea devreme. iar lucrurile care se intampla cand trebuie se cheama fericire. de aceea nici nu se [...]

By | august 4th, 2012|Cioburi|0 Comments

sweet sensation

nu stiu cum de nu mi-am dat seama pana acum despre faptul ca noi traim doar prin si pentru senzatii. ca la asta se reduce totul. pur si simplu. totul e evaluat si etichetat in functii de gradul senzatiei. mancarea e buna, daca ne place. sau e f buna. o haina ne place cand ne [...]

By | martie 4th, 2012|De pe raft|1 Comment

Stephen Hawking si cearta cu Dumnezeu

genialul Stephen Hawking a mai socat inca o data prin declaratiile sale, cu ocazia unui interviu pentru CNN. dupa ce a anuntat transant acum cateva luni despre o iminenta invazie a extraterestrilor, ilustrul fizician a spus ca teologia este inutila! in cea mai recenta carte a sa ,"The Grand Design", Hawking afirma ca "Gravitatia si [...]

By | septembrie 13th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|5 Comments

povestea ziaristei care s-a retras la manastire

"Slujba de la miezul noptii In toamna anului 1995, ma bucuram de cateva luni de vacanta, inainte de a ma angaja, dupa absolvirea facultatii. Eram in Sfantu-Gheorghe (Covasna), la sora mea, Codruta, si-mi petreceam timpul cu ea si cu prietenele ei, care devenisera de multa vreme si prietenele mele. Cu ele si cu sora mea [...]

By | aprilie 3rd, 2010|Cioburi, De pe raft|0 Comments