Înviere şi benzină

Pe atunci nu erau biserici în fiecare cartier şi nu prea aveai lumină. Oamenii ţineau tradiţiile de Paşti acasă, vopseau ouă si frământau cozonacii grăbiţi. Pe atunci se lucra şi sâmbătă şi luni, a doua zi de Paşti. Pe atunci nu erau multe restaurante. Oamenii nu aveau multe variante pentru a se bucura şi celebra [...]

By | aprilie 20th, 2014|Cioburi|0 Comments

scrisoare catre parintii copiilor de bani gata

Constantin Ioan Brancus a postat un text impresionant. o scrisoare despre care , citind-o, nici macar nu este nevoie sa ne mai intrebam daca e sau nu autentica: "Deşi este doar începutul lui Octombrie este frig şi am aprins focul în şemineul din sufragerie.... Stau confortabil în fotoliul de piele şi mă uit cu drag [...]

By | noiembrie 11th, 2010|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments

povestea ziaristei care s-a retras la manastire

"Slujba de la miezul noptii In toamna anului 1995, ma bucuram de cateva luni de vacanta, inainte de a ma angaja, dupa absolvirea facultatii. Eram in Sfantu-Gheorghe (Covasna), la sora mea, Codruta, si-mi petreceam timpul cu ea si cu prietenele ei, care devenisera de multa vreme si prietenele mele. Cu ele si cu sora mea [...]

By | aprilie 3rd, 2010|Cioburi, De pe raft|0 Comments