Prietenul manipulator

Aveti prieteni care se ofera mereu sa va ajute, sa va sfatuiasca, sa para prezenti mereu cand ai nevoie ? V-ati intrebat vreodata de ce fac toate astea? se pare ca nu toti au porniri nobile. exista o specie periculoasa: prietenul manipulator. O discutie azi cu o amica psiholog m-a facut sa-mi reevaluez un pic [...]

By | noiembrie 22nd, 2012|Cioburi, Pe fereastra|0 Comments

lecturi triste din scoala

nebunia examenelor din perioada aceasta a pus pe tapet tot felul de discutii pe diverse teme. dar s-a vorbit mai putin (sau poate mi-a scapat mie) despre programa scolara, care mai trebuie adaptata la literatura moderna si la tipologiile de elevi de acum. si mi-a trecut prin minte ca exista un aspect de care nu [...]

By | iulie 7th, 2011|De pe raft|12 Comments

povestea lui Ioniboni

acum cateva zile, sub influenta nostalgica a unei zile calde de toamna tarzie, am scris post-ul Noiembrie, ca o pacaleala. dupa nici cateva minute, a aparut urmatorul comentariu: Cat de frumos ai descris pacaleala asta :). Chiar pacaleala, pentru ca te face sa crezi ca frigul a trecut:)    . semnat de Ioniboni. cum m-a gasit in hatisul [...]

By | noiembrie 23rd, 2010|Cioburi, Pe fereastra|5 Comments