viva la vida!

desi e frig si ploua, desi asteptam. dupa un noiembrie ca o pacaleala, traim un decembrie nehotarat. ploi siroinde in bucatile de gheata de ieri ce vor deveni chiciura de maine. dar toate vor veni ca intotdeauna. la fel. lumini colorate, fulare ca niste curcubee, nuieluse poleite, glasuri de copii multiplicate-n oameni de zapada, vin [...]

By | decembrie 5th, 2010|Cioburi, De pe raft|1 Comment

let`s rock la cimpoaie !

am descoperit prin cineva o formatie scotiana f originala,care interpreteaza in stil propriu hit-uri de diverse genuri muzicale: rock,disco,jazz etc. baietii si-au spus Red Hot Chilli Pipers :). tocmai pt ca toate melodiile sunt cantate la cimpoaie. si n-o sa va vina sa credeti cum suna la cimpoi Thunderstrock al lui AC/DC sau Clocks al [...]

By | septembrie 25th, 2010|De pe raft|5 Comments

lucruri care conteaza cu adevarat

bucuria din ochisorii fetitei mele cand se trezeste dimineata si ma vede langa ea; obrazul induiosat al tatalui meu dupa ce l-am sarutat; zambetul plin de multumire al mamei mele dupa ce o imbratisez; gestul ocrotitor al barbatului de langa mine care ma mangaie cand sunt trista sau plina de indoieli; sinceritatea celor cu care [...]

By | iunie 28th, 2010|Cioburi, De pe raft|0 Comments

j`en ai marre/i`m fed up/m-am saturat

zice o frantuzoaica chic si simpatica, Alizee, pe numele ei de scena. j`en ai marre d`en avoir marre, mai spune ea, adica m-am saturat sa ma satur. asa am zis si eu si prin urmare je m`en fous si plec la Paris pentru o saptamana. este vorba despre un schimb de experienta , cu care [...]

By | mai 30th, 2010|Cioburi|0 Comments